PROPOZYCJE SPŁYWÓW

    SPRAWDŹ

    WYNAJEM SPRZĘTU WODNEGO

    SPRAWDŹ

    PROPOZYCJE DLA SZKÓŁ

    SPRAWDŹ

    Iławka

    Szlak kajakowy rzeki Iławki dopływ Drwęcy.

    Charakterystyka szlaku: łatwy do pokonania, ciekawy pod względem przyrodniczym. 21,2 kilometrową trasę możemy przepłynąć w ciągu jednego dnia. łączy j. Jeziorak z rzeką Drwęcą. Spływ nieopodal wsi Ławice, miejsce urodzenia noblisty, Emila Behringa.

    0,0 km – Iławka wypływa z j. Jeziorak w jego wschodniej części. Opis szlaku rozpoczynamy od zatoki znajdującej się nieopodal Starego Miasta.
    0,5 km – Most drogowy na trasie Iława-Zalewo. Rzeka rozszerza się w małe rozlewisko, po prawej i lewej stronie rzeki domy jednorodzinne, bujna roślinność, drzewa.
    1,0 km – Po lewej kanał łączący Iławkę z jeziorem łabędź.
    1,2 km – Rzeka skręca w kierunku południowo-wschodnim, przechodzi w dwie odnogi. Prawą jest częściowo zasypany kanał, wykopany kiedyś dla potrzeb dziś już nieczynnego młyna.   
    1,5 km – Most drogowy, jaz, po prawej stronie stary młyn, konieczność przeniesienia kajaka po po prawej stronie rzeki.
    1,7 km – Iławka przechodzi w małe rozlewisko.
    2,0 km – Most kolejowy.
    2,3 km – Most drogowy – obwodnica Iławy.
    2,5 km – j. Iławskie, powierzchnia 15 ha, maksymalna głębokość 2,8 m, szerokość do 750 m, długość 3,7 km. Gatunki występujących ryb: węgorz, karaś, płoć, leszcz, amur, karp, lin. Jest to bardzo malownicze jezioro, mocno wydłużone w kierunku południowo- zachodnim. Południowa część akwenu kilkakrotnie zmienia kierunek i ostatecznie skręca na zachód. Linię brzegową urozmaica zatoka położona w środkowej części zachodniego brzegu. Największa wśród trzech wysp , porośnięta lasem, leży w środkowo- północnej części zbiornika. Brzegi akwenu sę wysokie, górzyste, stromo opadające do lustra wody. Otoczenie stanowią  pola uprawne, w zachodniej części rośnie las.
    4,5 km – Na wschodnim brzegu j. Iławskiego położona jest wieś Dół.
    6,0 km – Wypływ Iławki z j. Iławskiego
    7,0 km – Most drogowy, wieś Dziarny, nieopodal Ławice. Wieś Ławice została założona w 1325 roku. W 1854 urodził się tam Emil Behring – lekarz, wynalazca surowicy przeciwtężcowej i przeciwbłoniczej, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny (1901). We wsi przy szkole pomnik noblisty. W Dziarnach przy wysokim stanie wody konieczność przenoszenia kajaka.
    9,0 km – Na lewym brzegu osada Kazianka, most drogowy.
    10,5 km – Po prawej stronie wieś Dziarnówko. Młyn i most drogowy. Na rozwidleniu rzeki należy kierować się w lewo. Przed mostem jaz. Przenośka kajaków brzegiem. Poniżej Dziarnówka rzeka staje się kręta. Nurt wyraźnie przyspiesza. Po lewej stronie rozciąga się 12 stawów rybnych, po prawej las i taras widokowy z tablicami edukacyjnymi opisującymi rzekę i otaczający ją teren. Obok tarasu miejsce na ognisko, wiata.
    16,5 km – Most drogowy we wsi Mały Bór i leśniczówka Papiernia. Dalej, aż do ujęcia do Drwęcy, rzeka wije się wśród mokradeł, wokół gniazda ptaków, między innymi łabędzi.
    18 km – Ujęcie do Drwęcy. Skręcamy w prawo.
    21 km – Most drogowy na trasie Sampława-Iława.
    21,5 km – Po prawej stronie obozowisko przy gospodarstwie. Możliwość wyjęcia kajaków z wody. Miejsce dostępne dla samochodów.

    RZEKI

    warto przeczytać